Półautomat spawalniczy do spawania metodą MIG/MAG

( ilość produktów: 18 )

Jednym z podstawowych urządzeń spawalniczych wykorzystywanych w metodzie spawania MIG/MAG jest półautomat spawalniczy. Jest to najbardziej rozpowszechniona metoda spawania na rynku . Oznacza to że spawanie może odbywać się w osłonie gazów chemicznie obojętnych ( np. argon, hel ) lub gazów aktywnych ( np. CO2). Spoiwo, czyli drut spawalniczy musi zostać umieszczone w podajniku urządzenia i poprzez naciśnięcie spustu w uchwycie spawalniczym, jest ono automatycznie podawane przez końcówkę prądową i możliwe jest zajarzenie łuku. Podajniki możemy podzielić na 2 rolkowe oraz 4 rolkowe. Te drugie lepiej sprawdzą się przy spawaniu stopów aluminium z racji tego, że drut aluminiowy jest elastyczny i niezbędne jest jego stabilne podawanie, co umożliwi właśnie podajnik 4 rolkowy.

Moc i zasilanie półautomatów spawalniczych do spawania metodą MIG/MAG

Kolejnym z kryteriów wyboru półautomatu spawalniczego jest moc urządzenia oraz zasilanie. Urządzenia do 200A mają zazwyczaj podłączenie do sieci 230V, co w znaczny sposób ułatwia z ich korzystania w niemalże każdym miejscu i umożliwi spawanie elementów o grubości około 6mm. Spawarki powyżej prądu 250A wymagają podłączenia do sieci trójfazowej 400V. Jeżeli mamy zamiar spawać grube elementy wysokimi prądami ( 10mm i więcej), powinniśmy się zaopatrzyć w półautomat spawalniczy wyposażony w chłodnicę. Dzięki temu nasz uchwyt spawalniczy będzie chłodzony płynem i nie będzie potrzeby tak częstej wymiany, jak w przypadku uchwytów chłodzonych gazem.

Cykl pracy półautomatów spawalniczych

Istotnym parametrem, którym należy się kierować wybierając półautomat spawalniczy jest cykl pracy. Mianem tym określa się sprawność urządzenia w trakcie spawania w okresie 10 minut, np. półautomat spawalniczy ma moc 250A i cykl pracy 60% - oznacza to że urządzenie przez 6 minut może spawać prądem 250A. Po tym czasie migomat powinien 4 minuty być w stanie spoczynku i wtedy można ponownie rozpocząć proces spawania. Warto również pamiętać, że od 2020 roku urządzenia transformatorowe mają być wycofane z produkcji z racji tego, że pobór prądu z sieci jest dużo większy aniżeli w przypadku spawarek inwertorowych. Inwertorowe źródła prądu cechują się wyższym cyklem pracy. Bardzo chętnie odpowiemy na wszelkie zapytania i doradzimy w wyborze najbardziej optymalnego półautomatu spawalniczego dla Państwa potrzeb. Zapraszamy do kontaktu z obsługa sklepu spawalniczego Weldcut.

pixel